Meksyk – dzielnica Rybnika położona na południe od Śródmieścia. Na zachodzie graniczy z Zamysłowem. Granicę z tymi dzielnicami wyznacza linia kolejowa. Na południu Meksyk graniczy z Chwałowicami, a na wschodzie z Ligotą-Ligocką Kuźnią.

Historia dzisiejszej dzielnicy Meksyk zaczyna się od rejonów nazywanych potocznie „Koziegóry”. Położone na peryferiach miasta, nieurodzajne łąki i pastwiska służyły mieszkańcom Rybnika jedynie do wypasu kóz. A ponieważ obszar ten był mocno pofałdowany, nazywano go – od wypasu kóz i rzeźby terenu – „Koziegóry”.

Charakter „Kozichgór” zmienił się po wybudowaniu na ich terenie w 1856 roku dworca, bocznic i torów kolejowych. Dalsze poważne zmiany przyniosło powstanie w latach międzywojennych osiedla domków jednorodzinnych. Wkrótce też pojawiła się jego egzotyczna nazwa – „Meksyk”.

Skąd się wzięła?

a) osiedle znajdowało się stosunkowo daleko od centrum miasta (w odczuciu ludzi tak daleko jak Meksyk), podczas kopania fundamentów wszędzie natrafiano na piasek – było go tyle jak w Meksyku,

b) po rewolucji meksykańskiej w latach 1910 -1917, państwo Meksyk stało się w ówczesnej Polsce symbolem nowoczesności, postępu, a taki właśnie charakter miało mieć nowo powstające osiedle. Domki nazywano również „kolejowymi”, ponieważ nabywali je przede wszystkim kolejarze.

Okolica jeszcze przed wojną była rozbudowywana, natomiast dalszy jej rozwój do stanu obecnego nastąpił w okresie powojennym. Wtedy też przyjęła się na dobre nazwa „Meksyk”, choć swojskie „Koziegóry” używane są nadal.

Kiedy w 1994 roku tworzono administracyjne granice dzielnicy, w jej obręb, oprócz osiedla domków przy ulicy Kolejowej tzw. „Stary Meksyk”, weszły: Brzeziny Miejskie i Bieszczady Rybnickie.

Dzielnica ma głównie charakter spokojnego osiedla domów jednorodzinnych. Jedynie w rejonie ulicy Żołnierzy Września powstało niewielkie osiedle bloków mieszkalnych. Głównymi ulicami przelotowymi przez dzielnicę są Chwałowicka łącząca centrum Rybnika z Chwałowicami oraz ulica Prosta, która omijając Śródmieście łączy zachodnie i wschodnie dzielnice miasta.

Najistotniejszymi obiektami zlokalizowanymi w dzielnicy są:

Park Kozie Góry, dawniej nazywany „Hazynhajda” od nazwiska założyciela Juliusza Haase, zajmuje powierzchnię 6,8348 ha.

Zespół Szkół Budowlanych,

Wieża ciśnień, pochodzi z 1905 roku, znajduje się w okolicy ul. Prostej.  Wieża ciśnień została zbudowana w roku 1905, służyła do zasilania w wodę terenów tzw. Meksyku oraz Parowozowni przy dworcu kolejowym. Co wspólnego wieża ma z Zapomnianym Rybnikiem? Podczas Powstań Śląskich miały miejsce wokół niej krwawe potyczki – jednocześnie służyła jako punkt orientacyjny powstańcom idącym od strony Żor. We wrześniu 1939 roku żołnierze 75 p.p. kierowali się w jej stronę by następnie wycofać się ale tym razem do Żor. Podczas okupacji hitlerowskiej, wokół wieży zlokalizowany był Pole lager – w barakach, którego więziono osoby wywiezione z Zagłębia Dąbrowskiego. Po wojnie, nie używana zaczęła się sypać. Prowizorycznym remontem zajął się właściciel działki znajdującej się obok niej.

 

One Response »

  1. Jeżeli to takie wzgórze zarośnięte krzaczorami i pionową betonową ścianą od strony dworca, to tam spędziłem moje dzieciństwo w latach 1957 – 1966. Stała na takim wzgórzu przy ulicy Kolejowej. Nie było tam już domków tylko jedno gospodarstwo rolne i dalej kopalnia piasku. Bardzo malownicza – koparki, kolejki wąskotorowe i tak dalej. Właściciel gospodarstwa nazywał się chyba Zając. Z wieży wodnej, bo tak ją nazywaliśmy, były dalekie widoki. Mój dziadek lubił tam chodzić, siadał na kocu i patrzył. Jeszcze jedno ciekawe słowo mi zostało – beszong. Wąski pas zieleni między ulicą Kolejową i wysoką skarpą. Pod nią był dworzec – wtedy bardzo głośny i zadymiony. Była tam między innymi parowozownia i „garnki”. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej Mirski – wnuk państwa Ratków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *